Nové iPhony dnes v nejvyšší konfiguraci mohou stát až téměř 43 000 Kč. Díky skleněnému provedení zadní části vypadají velmi elegantně, ale tvrdost použitých skel není adekvátní k ceně telefonu. To ovšem neplatí o následné opravě, která v autorizovaných servisech může vyjít i na částku, která se blíží deseti tisícům. Většina majitelů tak volí ihned po zakoupení nového iPhone pořízení kvalitního obalu. Obaly na iPhone jsou dostupné v mnoha provedeních, kvalitách a materiálech. V tomto článku se podíváme, které obaly na iPhone jsou opravdovou zárukou ochrany a které naopak mobil nijak neochrání.
Co je hlavní nebezpečí
Hlavním nebezpečím při pádu iPhone je v první řadě poškrábání. Pokud iPhone spadne na tvrdší povrch, pak je už riziko prasknutí krycího skla displeje, případně samotného displeje. U nových modelů (od iPhone 8 a iPhone X) je na zádech mobilu opět využito sklo. Toto sklo navíc není ze stejného materiálu jako sklo na přední části, takže je ještě křehčí a tím náchylnější k poškození. Není ani výjimkou, že se při pádu poškodí některá ze součástek, případně i samotná základní deska. Důsledkem nárazu se ze základní desky mohou odštípnout napevno napájené součásti. Osobně mám historickou zkušenost s iPhone 7, kterému se při pádu částečně odštípl audio čip ze základní desky. Tento typ problému je nejspíš nejnákladnější na opravu, protože jej není schopno v Česku vyřešit mnoho servisů a je pro opravu potřeba speciální vybavení a zejména zkušený technik.
Jaké obaly mají smysl?
Na základě všech výše uvedených typů poškození můžeme odvodit, co by měl obal na iPhone splňovat za vlastnosti. Pokud Vám mobil nepadá a chcete obal jen jako ochranu proti poškrábání, pak nemusíte nic řešit a poslouží vám jakýkoliv dostupný obal. Pozor ale na písečné pláže. Nejlevnější obaly nemají na vnitřní části látku, a tak se mezi kryt a mobil může dostat písek, který poškrábe záda mobilu.
Co se týče ochrany proti pádům, tak pro zajištění ochrany displeje je vhodné si pohlídat, aby obal přesahoval přes rámeček displeje. Zde je největší problém u „super slim“ obalů. Ty obvykle nepřesahují přes rámeček displeje, takže mu neposkytují žádnou ochranu.
U ochrany proti poškození vnitřních součástek a zadní části iPhone je potřeba vybrat opravdu kvalitní obal. Zejména je důležité, aby byl dostatečně tlustý a tlumil náraz. Zde si opět dejte pozor na obaly „super slim“, které jsou natolik tenké, že nedokážou pád ztlumit. Pozor si také dejte na obaly, které jsou vyrobeny z nejlevnějších, tenkých, plastů.
Jak vybrat obal na iPhone?
Jak jsme v článku probrali, ne všechny obaly na iPhone mají smysl. Jak tedy vybrat ten správný? Stačí si pohlídat 3 klíčové parametry:
- Vnitřní část je vystlaná látkou.
- Přesahuje přes rámeček displeje.
- Je vyroben z kvalitního a odolného materiálu.
Výběr se vám tak obvykle významně zúží, zejména o nejlevnější obaly z tenkého plastu. Nebojte se však do obalu dostatečně zainvestovat, je to ve výsledku levnější, než následná oprava.