WWDC 2020

Poslední aktualizace: 13.11.2020

Datum konání: od 22.6.2020 (úvodní Keynote začíná v 19:00)
Místo: online
Cena vstupenky: zdarma


Worldwide Developers Conference, v překladu celosvětová konference vývojářů, je každoroční událost pořádaná Applem. Na konferenci Apple prezentuje své nové verze operačních systémů a také se tu vývojáři mohou potkat s inženýry z Applu.

Vzhledem k aktuální situaci šíření koronaviru WWDC 2020 proběhne pouze online. Konference bude probíhat v červnu, přesné datum bude upřesněno. Pro bližší informace sledujte naše stránky, kde vám průběžně přinášíme souhrn novinek.


Očekávaná představení:

Aktualizace – Macy s Apple čipem

Na Apple eventu 10. listopadu Apple představil MacBooky Air, MacBook Pro a Mac mini s procesorem Apple M1.

Aktualizace – nejnovější spekulace o tom, co bude představeno

Podle posledních informací od Leakerů se na WWDC nedočkáme představení žádného nového hardwaru. Představení některých zařízení byla údajně odložena kvůli dopadům pandemie koronaviru na dodavatele v Číně. Tuto novinku přineslo několik leakerů nezávisle na sobě. Jmenovitě například Jon Prosser, Max Winebach a analytik z Bloombergu Mark Gurman. My přesto stále doufáme, že se leakeři mýlí a dočkáme se alespoň AirTagu. O tom jak to ve skutečnosti bude se dozvíte na našem webu a hlavně na našem Instagramu.

WWDC 2020 pozvánka na keynote
Pozvánka na úvodní keynote WWDC 2020

Poprvé online

Poprvé v historii proběhne konference WWDC kompletně online. Apple se k tomuto kroku rozhodl v reakci na pandemii koronaviru, který se šíří i v USA. Zatím není známé přesné datum kdy by měla konference proběhnout, ale mělo by to být během června. Podle Apple budou mít díky online formě přístup ke konferenci miliony kreativních a inovativních vývojářů. 

McEnery Convention Center v San Jose v Kalifornii bývalo tradičně místem, kde se uskutečňovala konference WWDC. Vstupenka na samotnou akci stála v minulých letech 1599 dolarů, což je v přepočtu zhruba 38 000 Kč. Letos bude akce pro všechny vývojáře zdarma.

McEnery Convention Center v San Jose
McEnery Convention Center

Phil Schiller (seniorní viceprezident pro celosvětový marketing) oznámil, že konference WWDC 2020 proběhne inovativní cestou a přinese celé komunitě vývojářů po celém světě novou zkušenost. Konference by měla obsahovat jak online keynote, tak i online přednášky pro vývojáře.

5.5.2020 Apple oznámil datum konání akce, která proběhne na konci června. Pro bližší informace Apple vybízí ke stažení aplikace pro vývojáře. V té budou k dispozici detaily o keynote a plán přednášek.

Apple bude průběžně přinášet bližší informace, které můžete sledovat i na vývojářském webu od Applu.

Co očekáváme od WWDC 2020

iOS 14

Podle uniklé verze zdrojového kódu iOS 14, máme základní informace, jaké novinky by měla nová verze operačního systému pro mobilní telefony iPhone přinést. Pokud vás zajímají kompletní informace a spekulace, podívejte se na samostatný článek věnovaný iOS 14.

 • Volba výchozí aplikace – Nově by měla být dostupná možnost volby, která alikace bude výchozí pro vybrané činnosti. Nastavení aplikací třetích stran jako výchozích by přineslo mnoho nových možností pro personalizaci. Výchozí aplikace třetích stran by měla být schopna využít i hlasová asistentka Siri.
 • Rukopis na text – V novém iOS a iPadOS by se měla objevit funkcionalita, která dokáže převést rukopis na text. Mohli bychom si tak, zejména na iPadu pomocí Apple Pencil, ručně zapisovat poznámky a systém by je pak převedl na standardní text. Tato funkce by měla být ze začátku dostupná v aplikacích: Poznámky, Zprávy, Připomínky a Kalendář.
 • Aplikace v seznamu – Domovská obrazovka by měla dostat možnost zobrazení aplikací ve formě seznamu s možností filtrace.
 • Vylepšení HomeKitu – Homekit by měl přinést pokročilejší integraci a třeba nastavení barevné teploty chytrého osvětlení podle denní doby, podobně jako funguje Night Shift.
 • Rozšířená realita – Rozšířená realita by měla dostat nové funkcionality. Mělo by se jednat zejména o rozšíření pro komerční využití, kdy budeme moci na displejích iPhonů a iPadů zobrazit informace a ceny produktů v obchodech.
 • Fitness aplikace – Nově by měla být v systému dostupná také Fitness aplikace od Applu.
 • Zprávy – Ve zprávách bude nově možné označovat osoby ve skupinové konverzaci a označovat zprávy po přečtení jako nepřečtené.

watchOS 7

 • Architektura aplikací – Aplikace pro watchOS byly u minulých verzí pouze rozšířeními aplikací pro iPhone. Menší změna přišla s watchOS 6, který přinesl možnost samostatných aplikací, které ale stále fungovaly na předchozí architektuře pro rozšíření. WatchOS 7 přinese novou architekturu aplikací, které nyní už nebudou založené na rozšířeních. 
 • Ciferník Inforgraf Pro – Ciferník Infograf se dočká nové verze Pro, která bude obsahovat tachymetr. Tachymetr se na hodinkách využívá pro nepřímé měření rychlosti. 
 • Ciferníky s fotkami z alba – Ciferníky si budete ve watchOS 7 moci vytvořit nově i ze sdílených alb. 
 • Monitorování kyslíku v krvi – Apple je držitelem několika patentů na monitorování kyslíku v krvi. Technologie pro měření hladiny kyslíku v krvi je už nyní implementována v Apple Watch v srdečním senzoru, jen zatím nebyla aktivována. Tato funkce by měla být dostupná i pro starší modely.
 • Režim škola – Rodiče budou moci nastavovat, které aplikace bude možné na Apple Watch používat během času výuky. 
 • Rodičovská kontrola – Apple watch s novým systémem bude možné pomocí funkce Rodičovské kontroly spravovat z iPhone rodiče.
 • Sdílení ciferníků – Nový systém watchOS 7 by měl přinést možnost sdílení ciferníků a jejich nastavení mezi uživateli.

Nová a aktualizovaná zařízení

O operačních systémech víme s s jistotou, že budou představeny, ale jak nám ukázaly minulé WWDC, můžeme se těšit i na představení nových a aktualizovaných zařízení. Hlavními dvěma novinkami by měl být bluetooth lokátor AirTag a Mac s Arm. Na rozdíl od AirTagu bychom se Macu letos neměli dočkat a šlo by pouze o představení tohoto nového notebooku vývojářům, aby se s ním mohli včas seznámit. Spekulace dále hovoří o možnosti oznámení nové verze iMacu, která bude mít menší rámečky okolo displeje a SSD disk ve všech konfiguracích. Velmi pravděpodobně bychom se mohli dočkat i nového HomePodu, který byl původně představen také na WWDC. Poslední zprávy od DigiTimes napovídají, že by mohl být dokonce představen nový iPad Air spolu s MagicKeyboard pro další modely iPadů.

Novinky z WWDC

Pokud neplánujete sledovat vysílání úvodní Keynote, tak můžete sledovat novinky u nás na webu nebo na našem instagramu, kde zveřejňujeme několikrát denně novinky o Apple.

Minulé WWDC

WWDC 2019

Na vývojářské konferenci v roce 2019 byly představeny nové verze operačních systémů iOS, macOS, tvOS, watchOS a také nový operační systém pro iPady, iPadOS. Tablety od Apple do té doby používaly iOS, ale díky novému systému iPadOS došlo k jejich oddělení, které má za cíl výhledově přiblížit funkcionalitu tabletů blíže k notebookům s macOS. 

Mezi novinkami které přinesl iOS 13 byl například velmi dlouho žádaný Dark mode. Dále pak systém přinesl zvýšení výkonu, vylepšení Připomínek a přepracovanou aplikaci Fotky. 

iOS 13 mohli nainstalovat všichni uživatelé s iPhone SE, iPhone 6s a novějšími modely. Podpory se tak očekávaně nedočkal iPhone 6 a ani jeho větší verze 6 Plus. 

Mezi hlavní novinky v MacOS Catalina patřilo ukončení legendární aplikace iTunes. Její funkce se rozdělily hned do 3 aplikací. Například synchronizace zařízení se nově spravuje přes Finder. Rozšíření se dočkala aplikace Najít, která nově umí najít i zařízení, která jsou offline. Funkce sidecar nově umožňuje připojit k Macu iPad jako rozšiřující displej. Velkým milníkem bylo ukončení podpory 32-bit aplikací, které už není možné nijak spustit na macOS Catalina. V důsledku toho zaznamenaly problémy i aplikace jako je například Adobe Photoshop.