iOS 14

Souhrn detailních informací o právě představeném operačním systému iOS 14

novinky v ios 14 pohromade

Poslední aktualizace: 15.9.2020

 • Oficiální představení: 22. června na WWDC 2020
 • Vydání: 16. září 2020
 • Kompatibilita: iOS 14 je kompatibilní se všemi zařízeními, které podporují iOS 13. To znamená, že se podpory dočkají i iPhone SE a iPhone 6s a 6s Plus. 

Nové funkce a vylepšení, které přinesl iOS 14:

Čeho jsme se nedočkali, ale možná se dočkáme v dalších verzích iOS 14:

 1. Česká verze Siri
 2. Aplikace pro rozšířenou realitu
 3. Integrace tapet třetích stran
 4. Integrace Shot on iPhone

Rychlý přehled novinek v iOS 14

Nový iOS 14 je jednou z největších aktualizací operačního systému iOS. Novinky se netýkají pouze nových a vylepšených funkcí, ale také nových možností změny vzhledu Domovské obrazovky.

Nainstalovat si už nyní můžete i klasickou verzi pro veřejnost, kterou nainstalujete pomocí aktualizace systému: Nastavení → Obecné → Aktualizace softwaru. Nejaktuálnější veřejnou verzí je nyní iOS 14.0. Pro vývojáře je aktuálně již dostupná testovací verze iOS 14.2.

Mezi hlavní možnosti úpravy vzhledu patří dlouho očekávaná možnost přidání widgetů na hlavní stránku. Widgety můžou být v různých rozměrech a mohou se také měnit podle času a lokality. Ráno tak můžete mít na hlavní stránce widget s počasím a když přijdete do práce nahradí ho kalendář. Další novinkou je Knihovna aplikací, kterou naleznete za poslední domovskou obrazovkou. V knihovně aplikací uvidíte pohromadě všechny aplikace ve vašem iPhone, které jsou roztříděné do jednotlivých složek. Minimalistický vzhled dostala Siri, která nyní nezabírá celou obrazovku a podobně tak i oznámení o příchozím hovoru. Zmíněná Siri je nyní chytřejší a dokáže zodpovědět mnohem více faktických otázek. Češtinu se však ještě stále nenaučila, takže si budeme muset ještě počkat.

Úplnou novinkou je App Clip, malá část aplikace (do 10 MB), která vám umožní využít požadovanou funkci, aniž byste museli stahovat a instalovat celou aplikaci. Pokud například budete potřebovat zaplatit za parkování a nebudete mít mince, pak vám bude stačit pouze App Clip dané aplikace, díky kterému provedete platbu.

Vylepšení po vzoru Slacku a WhatsAppu se dočkaly Zprávy. V těch je nyní možné odpovídat na konkrétní zprávy a také označovat osoby (@jméno označeného) ve skupinovém chatu. V návaznosti na označování je možné i ztlumit oznámení pro skupinové chaty, pokud vás někdo neoznačí.

Další zabudované aplikace které dostaly vylepšení jsou aplikace Zdraví, Počasí a Mapy.

Proč jsme se nedočkali všech novinek z uniklé verze iOS 14? Apple po problémech s funkcionalitou iOS 13 oznámil, že se u iOS 14 zaměří v první řadě na výkon a kvalitu. Pro zlepšení výsledků došlo i ke změně v organizaci vývoje aplikace. Během interního testovacího procesu bylo možné nové funkcionality jednotlivě deaktivovat. Výsledkem je skutečnost, že se některé z funkcionalit, které byly v uniklé verzi systému, nedostaly do finální verze. Je však stále možné, že budou dodány až později, po vyladění všech chyb.

Seznam nových funkcí:

Widgety

widgety v ios 14 novinka

iOS 14 přinesl konečně dlouho očekávané widgety. Jejich vzhled je podobý některým konceptům od Parkera Ortolaniho. Widgety se mohou měnit podle denní doby, a tak můžete mít ráno na obrazovce widget se zprávami, odpoledne kalendář a večer přehled aktivity a spálených kalorií.

widget kalendar na ios 14

Knihovna aplikací – udělejte si pořádek v aplikacích

Aplikace na domovské obrazovce je nově možné zobrazit jako přehledný seznam, který je rozdělený do chytrých složek ve formě Knihovny aplikací. Knihovnu aplikací najdete až za poslední plochou, takže abyste ji našli, musíte na výchozí obrazovce posouvat prstem zprava doleva. Složky s aplikacemi vám dávají okamžitý přístup ke 3 aplikacím, které můžete spustit ihned jedním kliknutím. Zbytek naleznete po rozkliknutí čtvrté ikony ve složce. Jak to vypadá v reálném použití? Na našem redakčním iPhonu máme například v kategorii „Sociální sítě“ okamžitě dostupné: Zprávy, Facebook a Instagram a zbylé aplikace jako Face Time a Linkedin jsou dotupné po rozkliknutí složky.

Další funkcí, kterou Knihovna aplikací nabízí, je zobrazení abecedního seznamu. Ten naleznete při kliknutí na hledání, kde také můžete napsat název hledané aplikace.

Pokud chcete místo obvyklých ploch zobrazit jen knihovnu aplikací:

 1. Klikněte a podržte prst na domovské obrazovce, dokud se nazačnou aplikace vrtět.
 2. Klikněte na tečky, které symbolizují jednotlivé plochy s aplikacemi.
 3. Odznačením ploch odeberte ty, které nechcete zobrazovat, klidně všechny.

Nastavit si můžete také přidávání nových aplikací do Knihovny aplikací místo na plochu: otevřete NastaveníPlocha a v sekci nově stažené aplikace zaškrtněte Ponechat jen v knihovně aplikací.

Gesta

Nově můžete nastavit gesta při klepnutí na zadní stranu iPhone. Aktivujete je v Nastavení ZpřístupněníDotykKlepnutí na zadní stranu (úplně dole). Zde můžete nastavit co se má stát, pokud poklepete 2x nebo 3x na zadní stranu telefonu.

Zmenšené notifikace hovorů a Siri

Notifikace o příchozím hovoru v iOS 14

V iOS 14 jsme se konečně dočkali kompaktnějšího zobrazení oznámení o příchozím hovoru. V předchozích verzích oznámení zabíralo celou obrazovku, ale nyní se objeví pouze baner v horní části obrazovky s možnostmi přijmout a odmítnout hovor. Při uzamčené obrazovce jsou notifikace o hovorech stále přes celou obrazovku.

Podobného vylepšení se dočkala hlasová asistentka Siri, která také nezabírá celou obrazovku ale při jejím vyvolání se zobrazí pouze bublina v dolní části obrazovky.

Aplikace třetích stran jako výchozí

zmena prohlizece na ios 14

iOS 14 přinesl možnost nastavení aplikací třetích stran, jako výchozích. Díky tomu je možné nastavit například jako výchozí prohlížeč Chrome místo Safari a třeba i Gmail místo zabudované aplikace Mail. Díky tomu se budou provádět akce ve vybrané výchozí aplikaci. Pravděpodobně by dané aplikace měla být schopna využít i hlasová asistentka Siri. Aktuálně je možné měnit jen prohlížeče a emailové klienty. Jedná se nejspíš o důsledek tlaku na Apple, který roky protlačuje vlastní aplikace a nedává možnost konkurenčním aplikacím. Hlavní výhrou je zejména zmíněná možnost změnit emailového klienta, protože například aplikace Spark nebo Edison nabízejí mnohem propracovanější prostředí a více možností, které usnadní práci s maily.

Zprávy

Ve zprávách bude nově možné ve skupinových chatech označovat osoby pomocí @, podobně jako to známe ze Slacku, WhatsAppu a Messengeru. Díky možnosti označování by bylo možné si ve skupinovém chatu nastavit oznámení pouze na zprávy, které budou obsahovat označení, což je známá funkce z právě již zmiňovaného Slacku.

Nově si také můžete připínat důležité konverzace. Stačí pouze vybrat konverzaci a potáhnout zleva doprava. Objeví se znak žlutého špendlíku a konverzace se připne. Poté se bude konverzace zobrazovat nahoře ve formě bubliny, která nabízí několik animací. Například poslední zpráva se zobrazuje jako bublina v komiksu.

Odpovědi na jednotlivé zprávy jsou další z novinek, můžete tak odpovědět na konkrétní zprávu, což je užitečné zejména ve skupinovém chatu.

Novinky se samozřejmě také Memoji. V těch jsou dostupné nové účesy, čepice, klobouky a další pokrývky hlavy.

Sledování spánku

Aplikace Zdraví má nově funkci sledování spánku, která nejlépe funguje ve spolupráci s Apple Watch, ale můžete ji využívat i bez nich. Nastavíte si v aplikaci Zdraví svůj cíl kolik hodin chce spát, v kolik chcete usínat a v kolik vstávat a aplikace bude sledovat jestli plníte cíl a bude nabízet doporučení pro zlepšení spánku. Zajímavou možností je také nastavení večerky po které se aktivuje režim Nerušit. V tomto režimu nedostanete žádná upozornění o nových zpřávách a notifikacích dříve než ráno po probuzení.

Rychlý překlad rozhovoru

okamzity preklad konverzace

Nově bude v iPhone aplikace pro rychlý překlad dialogu. Překlad probíhá online i offline (je potřeba předem jazyky stáhnout) a aktuálně podporuje 11 jazyků. Aplikace zvládne překládat jak psaný text, tak i mluvené slovo. Stejně tak jako výstup nabídne text, který je možné si nechat přečíst. Při otočení iPhone na šířku je možné využít konverzační režím, který rozdělí obrazovku na poloviny a iPhone u něj dokáže poslouchat oba zvolené jazyky a překládat. Tato funkce, jak napovídá její název, je vhodná zejména, pokud chcete vést s někým rychlý rozhovor a potřebujete překlad.

App Clips

app clips casti aplikaci

Části aplikací (do 10MB), které vám umožní jednoduché využití aplikace bez potřeby kompletního stažení a instalace. V praxi jsou využitelné například, pokud chcete zaplatit za parkování, ale nechcete kvůli tomu stahovat celou aplikaci. Stačí pouze stáhnout zmínení App Clip a provést platbu. App Clipy mohou být dostupné přes NFC tagy, QR kódy a odkazy. App Clip, který byl použit, naleznete v Knihovně aplikací.

Fitness App

 fitness app v ios 14 misto aplikace aktivita

Apple přejmenoval aplikaci Aktivita na Kondice a přidal do ní nové funkce. Původně jsme očekávali aplikaci, pomocí které by bylo možné si stáhnout instruktážní videa ke cvičení. Toho jsme se ale zatím nedočkali. To by se mělo od podzimu změnit s příchodem předplatného Fitness+.

Apple CarKey

odemykani auta iphonem pomoci apple carkey
odemykáni auta iPhonem pomocí Apple CarKey

Apple představil funkci, díky které iPhone plně nahradí klíče od automobilu. Dodává tak i nové možnosti jako je sdílení virtuálního klíče přes iMessage s nastavenými oprávněními. Klíč bude jako první kompatibilní s novou verzí BMW řady 5.

Domácnost

Apple aktuálně oproti Google a Amazonu zaostává v oblasti podpory zařízení chytré domácnosti. Nový systém přináší několik novinek měl by pomoci Applu dohnat konkurenci. Jednou z funkcí je například pokročilejší práce s chytrým osvětlením.

Apple pencil

Apple připravil novou funkcionalitu, která umožní převést ručně psaný text na standardní text v jakémkoliv textovém poli. Funkce v praxi funguje tak, že po klepnutí do textového pole pomocí Apple pencil vyvolat plovoucí pole pro napsání textu. Tato funkce je dostupná pro zabudované aplikace: Poznámky, Zprávy, Připomínky, Kalendář a další.

Podpora trackpadu/touchpadu a myši

Aktualizace: iPadOS 13.4 přinesl rozšířenější podporu myši, kterou nyní lze využívat v rámci celého systému. Nejedná se o klasické řešení v podobě šipky. Kurzor je ve tvaru kuličky, která nahrazuje prst a interaguje s jednotlivými prvky. Kurzor se zobrazuje pouze při pohybu a při zastavení pohybu zmizí.

Základní podporu myši přinesl už iOS 13 v rámci možností Zpřístupnění a následně iOS 13.4 přinesl plnou podporu myši v rámci celého operačního systému.

Server 9to5Mac v uniklém zdrojovém kódu také našel zmínku o 2 chystaných Chytrých klávesnicích pro iPad. Klávesnice by mohly mít také touchpad a tvořily by tak z iPadu ještě zajímavější alternativu k MacBookům. Jedná se pravděpodobně o představené klávesnice pro iPad Air 2020.

Chytrá klávesnice pro iPad by mohla nově obsahovat i touchpad

Čeho jsme se zatím nedočkali

Integrace Shot on iPhone do systému

Soutěž o nejlepší fotografii vyfocenou na iPhone by mohla být v iOS 14 integrována přímo v aplikaci Fotoaparát. Uživatelé by se díky tomu mohli snadněji zúčastnit a sledovat výsledky.

Integrace tapet třetích stran

V nové verzi operačního systému bude nejspíš možné stahovat balíčky tapet přímo v Nastavení – Tapeta.

Siri v češtině

Nový iOS by podle serveru MacRumors měl přinést rozhraní, které nabídne vývojářům měnit zvukový výstup hlasové asistentky Siri. Tato možnost by znamenala, že se konečně dočkáme české verze Siri.  V praxi by to vypadalo tak, že by čeština a další jazyky pro Siri byly ke stažení v App Store, pravděpodobně za dodatečný poplatek. 

AR App

Apple pravděpodobně představí v iOS 14 novou aplikaci pro rozšířenou realitu (Augmented Reality). Rozšířená realita je obraz reálného světa doplněný o počítačem vytvořený objekt. Tato technologie je známá například z populární hry Pokemon GO. Aplikace bude sloužit k získání informací o světě okolo nás. Server 9to5mac zjistil, že aktuálně Apple testuje integraci Apple Storů a Starbucks. Například v Apple Storech budou moci uživatelé pomocí aplikace na svém zařízení zobrazit podrobné informace o jednotlivých produktech včetně cenových nabídek a porovnání s jinými produkty.


Seznam zařízení kompatibilních s iOS 14 a iPadOS 14:

iPhone:

 • iPhone SE
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XR
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone 12

iPod:

 • iPod touch (7. generace)

iPad:

 • iPad mini (5. generace)
 • iPad Air (3. generace)
 • iPad (5. generace)
 • iPad (6. generace)
 • iPad (7. generace)
 • iPad Pro 9.7″
 • iPad Pro 10.5″
 • iPad Pro 11″
 • iPad Pro 12.9″