iPhone SE (2020)

Kompletní souhrn informací, které musíte vědět před koupí nového iPhone SE 2. generace z roku 2020.
Poslední aktualizace: 14.8.2020

iPhone SE 2. generace 2020 vzhled
iPhone SE 2. generace 2020 vzhled

Podívejte se na přehled toho nejdůležitějšího, co musíte vědět, než si koupíte iPhone SE 2020. Nabízíme vám souhrn ve kterém naleznete kompletní informace, specifikace, porovnání a recenze.

Obsah

 1. Nový iPhone SE (2020)
 2. Kde koupit iPhone SE (2020)?
 3. Specifikace
 4. Recenze
 5. Název
 6. Cena
 7. Vzhled
 8. Odolnost
 9. Displej
 10. Výkon
 11. Fotoaparát
 12. Baterie
 13. Konektivita
 14. Budoucí funkce

Nový iPhone SE 2020

Nový iPhone SE je díky nízké zaváděcí ceně nejdostupnějším mobilem v nabídce Applu. Cena v České republice začíná na 12 990 Kč za 64 GB verzi. K nákupu automaticky dostáváte zdarma předplatné Apple TV+ na 1 rok zdarma.

Paradoxně je nový iPhone také jeden z nejvýkonnějších modelů. Za vysoký výkon vděčí procesoru Apple A13 Bionic, kterým jsou osazeny také iPhony 11, 11 Pro a 11 Pro Max. Je dokonce možné, že díky menšímu displej bude nový iPhone SE nejvýkonnějším modelem z aktuální nabídky.

Vzhled nového iPhone vychází z iPhone 8, který byl novým modelem nahrazen v oficiální nabídce. iPhone SE 2. generace má 4,7palcový LCD Retina HD displej s rozlišením 1334×750 pixelů. Disponuje technologií True Tone, která přizpůsobuje teplotu podsvícení displeje okolnímu osvětlení. Dostupný bude ve třech barevných variantách: bílé, černé a červené. Všechny barevné varianty mají černý displej. Logo Apple ve tvaru nakousnutého jablka se přesunulo do středu zadní části telefonu, podobně jako tomu je u iPhone 11 a 11 Pro.

Rám telefonu je jako u ostatních levnějších variant iPhone vyroben z hliníku. Telefon je odolný vůči prachu a vodě (IP67), takže mu nebude vadit ani polití nebo déšť.

Baterie vydrží až 13 hodin přehrávání videa a díky skleněným zádům je možné ji nabíjet i pomocí bezdrátové nabíječky. Pokud spěcháte, můžete využít rychlonabíjení 18W adaptérem se kterým dobijete iPhone z 0 % na 50 % za 30 minut. Nevýhodou je absence 18W adaptéru v balení.

Zadní fotoaparát by se mohl s 12 megapixely, optickou stabilizací a světelností f/1.8 zdát totožný s tím, který má iPhone 8, ale ve skutečnosti je přepracovaný a měl by pořizovat kvalitnější fotografie. Oproti iPhone 8 také přináší portrétní režim, který rozostří pozadí okolo osob. Tento režim je dostupný i u předního fotoaparátu, který má 7 megapixelů. Natáčení videa zadním fotoaparátem je možné až ve 4K kvalitě při 60 snímcích za sekundu. Dostupné jsou také režimy pro časosběr a zpomalený záběr.

Nevýhodu v podobně opětovné přítomnosti Lightning konektoru vynahrazují bezdrátové technologie. WiFi 6, Bluetooth 5.0 a Gigabit LTE zajistí rychlou bezdrátovou konektivitu. NFC podporuje Express Card a tím pádem i chystanou funkci Apple CarKey.

Kde koupit iPhone SE 2020?

Odkazy na iPhone SE 2020 na stránkách ověřených prodejců:

Specifikace iPhone SE:

Rozměry138,4 x 67,3 x 7,3 mm
Hmotnost148 g
OdolnostIP67
Displej4,7palcový, LCD, Retina HD
Rozlišení1334 x 750 pixelů
ProcesorA13 Bionic
Paměť64GB / 128GB / 256GB
RAM3GB
Zadní fotoaparát12MP, f/1,8
přední fotoaparát7MP f/2,2
Baterie1821 mAh
KonektivitaWiFi 6, Bluetooth 5, NFC, gigabit LTE

Recenze

V recenzích se ukázalo, že fotoparát v iPhone SE se dokáže rovnat i s fotoaparátem v iPhone 11 a dokonce poráží fotoaparát u dražšího iPhone XR.

Název

O názvu nového iPhone SE se vedly dlouhé dohady. V původních spekulacích se o něm mluvilo jako o iPhone 9 nebo iPhone SE 2. Model má nakonec stejný název jako jeho předchůdce, iPhone SE.

Cena

V USA cena startuje na 399 USD. U nás je cena 12 990 Kč. Nový iPhone SE v aktuální nabídce nahrazuje iPhone 8, který aktuálně stojí 449 USD respektive 13 490 Kč (64GB verze). Příznivá cena v kombinaci s vysokým výkonem by tak měla motivovat majitele iPhone 6, 6 Plus a starších modelů k výměně za nový model.

Vzhled

Jak jsme dříve informovali, vzhled nového iPhone SE vychází z iPhone 8. Disponuje 4,7″ displejem a home buttonem s Touch ID. Funkce Face ID by není dostupná. V nabídce jsou tři barevné varianty: bílá, černá a červená. Všechny varianty mají černý displej a skleněná záda, na kterých je uprostřed umístěno logo.

Rozměry modelu jsou totožné s rozměry iPhone 8, takže na něj budou pasovat i zadní kryty pro iPhone 7 a iPhone 8.

Rozměry nového iPhone SE

Odolnost

iPhone SE má stupeň ochrany IP67. Co to znamená? IP je kód pro označení míry odolnosti zařízení proti tomu, aby do nich vstoupila cizí látka (prach nebo kapalina). První cifra kódu značí ochranu proti prachu, přičemž stupeň 6 je nejvyšší. Druhá cifra značí ochranu proti kapalinám, a pokud pomineme extrémní podmínky, pak je nejvyšší krytí při stupni 8. IP67 znamená maximální možné krytí proti prachu a ochranu proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky až 1 metru.

Displej

Displej nepřináší nic nového a je podle parametrů stejný jako byl použitu u iPhone 8. 4,7palcový LCD panel má rozlišení 1334×750 pixelů a kontrast 1400:1. iPhone SE má také funkci True Tone, která pomocí senzoru umístěného nad displejem upravuje intenzitu jasu a teplotu zobrazovaných barev podle okolního osvětlení.

Na rozdíl od iPhone 8 v iPhone SE 2020 není přítomen hardware pro funkci 3D touch, který snímá sílu stisku. Funkce 3D touch je zde, stejně jako v dalších modelech, nahrazena funkcí Haptic touch, která snímá délku stisku.

Apple poprvé odstranil 3D touch v roce 2018 u iPhone XR, zatímco u dražších iPhonů XS a XS Max ho ponechal. V roce 2019 už byly o 3D touch ochuzeny všechny iPhony a dostaly místo něj Haptic touch.

Výkon

Potvrdila se informace od 9to5mac a iPhone SE 2020 má procesor Apple A13 Bionic, který mají iPhone 11, 11 Pro a 11 Pro Max. V kombinaci s 3GB paměti RAM to z něj dělalá nejvýkonnější iPhone, podobně jako tomu bylo u původního iPhone SE v době jeho vydání. Jakmile budou k dispozici první testy výkonu, budeme vás informovat.

Fotoaparáty

Zadní fotoaparát má jen jeden objektiv a parametry: 12 megapixelů, světelnost f/1.8 a optickou stabilizaci. Podle těch vypadá jako totožný s fotoaparátem v iPhone 8, ale není tomu tak. Fotoaparát je přepracovaný a podle Applu se jedná o nejlepší fotoaparát s jedním objektivem, který kdy byl v iPhonu. To znamená, že fotoaparát v iPhonu SE by měl být dokonce lepší než fotoaparát v iPhonu XR. Díky procesoru A13 Bionic dostal fotoaparát navíc funkce jako jsou portrétní režim a portrétní nasvícení. Portrétní nasvícení umožňuje přidání jednoho ze šesti dostupných efektů, od přirozeného světla až po černobílé světlo. Portrétní režim rozostří pozadí focené osoby a je možné ho použít u zadní i přední kamery. Použití portrétního režimu můžete vidět na následující fotce.

iPhone SE portretni rezim
Portrétní režim na iPhone SE 2020.

Vzhledem k absenci dalších objektivů se bohužel nedostalo na optický zoom, takže vám pro přiblížení bude muset stačit pětinásobný digitální zoom. Chybí také noční režim, který mají iPhony 11 a 11 Pro.

Přední fotoaparát má 7 megapixelů a světelnost f/2.2. Přední fotoaparát, stejně jako zadní, podporuje funkci Quick Take. Ta umožňuje při dlouhém stisku v režimu fotoaparátu začít natáčet video.

Video můžete natáčet až ve 4K kvalitě při 60 snímcích za sekundu. K dispozici jsou i funkce časosběr a zpomalený záběr s až 240 snímky za sekundu při rozlišení 1080p.

Baterie a nabíjení

Zatím nemáme oficiálně potvrzenou kapacitu baterie (doplníme ji ihned až bude známá). Víme ale jaká oficiálně udávaná výdrž: 13 hodin přehrávání videa, 8 hodin přehrávání videa přes internet a 40 hodin přehrávání hudby.

Nový iPhone SE podporuje rychlonabíjení, díky kterému je možné ho nabít u 0 % na 50 % za 30 minut. K rychlonabíjení je potřeba alespoň 18W adaptér, který není součástí balení. Díky skleněným zádům můžete nabíjet iPhone SE i bezdrátově. K tomu potřebujete nabíječku standardu Qi.

Konektivita

Nový iPhone podporuje eSIM, takže v něm můžete mít dvě telefonní čísla zároveň. Apple na oficiálních stránkách uvádí, že eSIM nabízí pouze Vodafone a T-mobile, ale v nabídce ji má i O2.

Podobně jako iPhone 11 a 11 Pro v tomto modelu naleznete WiFi 6, která je nejnovějším WiFi protokolem a nabízí až o 38 % vyšší rychlost stahování než předchozí protokol WiFi 5.

Podpora NFC je dnes už samozřejmostí, ale nový iPhone navíc podporuje Express Card. Díky této funkci je možné využít NFC i při vybité baterii, což je důležité zejména pro budoucí podporu CarKey.

Další konektivitu zajišťuje gigabitové LTE, GPS a Bluetooth 5, které jsou dnes už standardem.

Na rozdíl od iPhonů 11 a 11 Pro nemá nový iPhone SE čip U1, který se využívá k navigaci ve vnitřních prostorech.

Budoucí funkce

Apple při představení nového iPhone SE zmínil, že se dočká v budoucnu dalších nových funkcí, které přijdou v iOS 14. Jednou z nich by mělo být odemykání a startování automobilu pomocí funkce CarKey.