Mac s Apple Silicon Arm procesorem – oficiálně představen

mac s arm procesorem apple a14

AKTUALIZACE: Apple právě na Keynote představil nový Mac s Arm procesorem Apple Silicon. Přechod na nové procesory bude trvat 2 roky. Vývojáři si mohou už dnes objednat vývojářskou verzi Mac Mini s procesorem Apple A12Z.

Apple Silicon – procesor pro Mac a MacBook

Apple do svých mobilních zařízení už roky instaluje vlastní procesory, přesto aktuálně stále osazuje každý Mac a MacBook procesorem od Intelu. Je tak zřejmé, že z podnikatelského hlediska dává smysl navrhnout vlastní procesory i pro zbylá zařízení a zbavit se závislosti na Intelu jak v oblasti finanční, tak v oblasti inovací. Přechod Maců na nové procesory však bude pozvolný a úplný odklon od Intelu bude trvat ještě 2 roky. Prvního Macu nebo MacBooku bychom se mohli dočkat na začátku roku 2021. Pro vývojáře je nyní dostupný vývojářská Mac Mini s procesorem Apple A12Z. Oficiální oznámení proběhlo v pondělí 22.6. na WWDC 2020.

Výkon – bude stačit?

V některých testech výkonu už dnes některé iPady s Arm procesorem porážejí některé Macy s procesory od Intelu. Obavy ze ztráty výkonu tak nejsou na místě, spíše naopak. Pokud by Apple použil více jader, mohl by výkon jeho procesorů výrazně převýšit výkon těch od Intelu. Spekuluje se dokonce až o 12jádrovém procesoru, 8 jader by se staralo o náročné úkony a zbylá 4 jádra s nižší spotřebou energie by se starala o méně náročné úlohy. 

Pro srovnání: Aktuálně nejvýkonnější zařízení s procesorem od Apple, iPad Pro (2020), má 8 jader (4 výkonná a 4 úsporná) a vychází z procesoru Apple A12. Přičemž počet jader je omezen, aby iPad na jedno nabití vydržel 10 hodin. Tento faktor u stolního Macu odpadá a u MacBooků je baterie větší, takže by mohly být osazeny také vyšším počtem jader.

Jaké Arm čipy jsou v aktuálních Mac

MacBook Air, MacBook Pro, Mac mini, iMac Pro a Mac Pro aktuálně už obsahují Arm čipy. Jsou jimi čip T1, který obstarává funkci Touch ID a bezpečnostní čip T2. 

Hlavní benefity Arm procesorů

  • Prodloužení výdrže MacBooků na jedno nabití díky vysoké efektnosti.
  • Vyšší výkon při nižší spotřebě.

První Mac s Arm procesorem

Spekulace neustále sílí a už je téměř jisté, že se blíží vydání prvního Macu s Arm procesorem. Tím nejspíš bude jedno z dvojice zařízení: Mac mini nebo MacBook.

První procesor v Macu/MacBooku bude pravděpodobně vycházet z chystaného procesoru Apple A14, který bude pohánět iPhone 12. 

Kdy vyjde Mac s Arm?

Prodej prvního Mac s Arm procesorem očekáváme nejdříve v první polovině roku 2021.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Prosím zadejte svůj komentář
Prosím zadejte své jméno zde