AirTag – vše co o něm víme

apple airtag

Aktualizace: Airtag je představen. Koupit ho můžete zde.

Air Tag by mělo být zařízení, které bude možné vyhledat pomocí Bluetooth. Využití bude zejména při připevnění AirTagu na klíče nebo umístění do peněženky. O zařízení nemáme zatím žádné oficiální informace, přesto jsme pro vás připravili kompletní souhrn toho, co se už ve spojitosti s AirTagem na internetu objevilo.

Obsah

 1. Příprava v iOS
 2. První zmínky
 3. Prozrazení AirTagu
 4. Konkurenční zařízení Tile
 5. Funkce AirTagu
 6. Cena AirTagu
 7. Představení a začátek prodeje AirTagu

Příprava v iOS

V posledním iOS 13, iPadOS 13 a macOS Catalina Apple přinesl přepracovanou verzi aplikace „Najít“, která nahradila předcházející verzi „Najít iPhone“. Nová verze přinesla vedle možnosti vyhledání Apple zařízení také možnost vyhledat přátele.

Od iOS 13 je také možné lokalizovat zařízení pomocí Bluetooth a to dokonce i když jsou v režimu spánku. Stačí k tomu pouze to, aby kdokoliv s iPhonem, iPadem nebo MacBookem prošel okolo zařízení a jeho poloha se odešle na servery Applu.

První zmínky

První zmínky o AirTagu objevili redaktoři serveru 9to5mac v kódu iOS 13. Zařízení v něm nese označení „B389“ a jedná se o zařízení pro sledování osobních věcí. V pozdějších verzích systému zařízení nese název „Tag“ doplněný o číslo verze.

Další zmínka o AirTagu byla například od známého analytika Ming-Chi Kuo, který v únoru letošního roku předpovídal, že se dočkáme zařízení, které bude sloužit k vyhledávání ve vnitřních prostorách za pomocí ultra-širokopásmového čipu U1. Podle něj by jeho prodej měl začít v druhé polovině roku.

Prozrazení AirTagu

2. dubna letošního roku Apple prozradil existenci AirTagu, když se o něm objevila zmínka v instruktážním videu k aplikaci Najít. Po chvíli Apple video stáhl, ale máme pro vás snímek obrazovky z tohoto videa.

Konkurenční zařízení Tile

AirTag nebude ničím novým, už nyní se prodává konkurenční zařízení Tile. Tile je malé zařízení, které je dostupné v několika velikostních variantách a komunikuje také přes Bluetooth. Pro ovládání zařízení je ale potřeba speciální aplikace. V té je možné vyhledat poslední polohu zařízení a pokud je zařízení v dosahu, nechat ho zavibrovat. Zajímavou funkcí je, že při dvojitém stisknutí tlačítka na Tile je možné „prozvonit“ mobil, a to i když je v tichém režimu. Pokud se zařízení ztratí a není na posledním známém místě, je možné aktivovat funkci „Tile community“, pak stačí aby kdokoliv s aplikací Tile prošel v dostatečné vzdálenosti okolo zařízení a anonymně se zašle jeho poloha. Jedná se o podobný princip, jaký funguje v aplikaci „Najít“ od Apple.

Jak bude fungovat AirTag

AirTag by měl fungovat stejně, jako hledání ztraceného iPhone v aplikaci Najít. Stačilo by jej pouze aktivovat, spárovat s účtem iCloud a AirTag by se objevil v aplikaci. Následně by bylo možné ho buď vyhledat, nebo nastavit upozornění, pokud se dostane mimo vymezenou oblast. Tato funkce by mohla například zasílat i upozornění, pokud se dva AirTagy vzdálí moc daleko od sebe nebo když se AirTag vzdálí od iPhone. Využitelnost by byla například pro spárování AirTagu na klíčích nebo v peněžence s iPhonem.

AirTag by tedy v praxi fungoval podobně jako Tile, jen by těžil z možnosti využití všech iPhonů, iPadů a MacBooků pro offline vyhledávání, čímž by dosáhl většího pokrytí.

Další možnou výhodou oproti konkurenčnímu Tile by byla implementace ultra-širokopásmového čipu U1, který známe z nejnovějších iPhonů. Tyto čipy umožňují přesnou lokalizaci zařízení ve vnitřních prostorách. V praxi by tak mohlo hledání AirTagu probíhat za využití rozšířené reality.

Cena AirTagu

O ceně aktuálně nic nevíme a můžeme tak pouze odhadovat. Konkurenční Tile začíná v základní verzi na 25 dolarech za 1 kus a při koupi balíčku 4 kusů vyjde jeden kus dokonce na 15 dolarů. Nejdražší Tile pak vyjde na 35 dolarů. Vzhledem k cenové politice Applu a ke skutečnosti, že AirTag bude těžit z možnosti využití ostatních Apple zařízení, je realistickým odhadem cena 40 dolarů za kus.

Představení a začátek prodeje AirTagu

Představení AirTagu by mohlo proběhnout už na online konferenci 15.9.2020 v 19:00. Ihned po jeho představení vás budeme na našem webu informovat a budeme tento článek aktualizovat. Začátek prodeje očekáváme až během podzimu.

2 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,

  kde jste nasli info o tom, že v IOS funguje anonymní odesilami polohy skrze cizí iPhony v okolí?

  Viz: pak stačí aby kdokoliv s aplikací Tile prošel v dostatečné vzdálenosti okolo zařízení a anonymně se zašle jeho poloha. Jedná se o podobný princip, jaký funguje v aplikaci „Najít“ od Apple.

  Děkuji

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Prosím zadejte svůj komentář
Prosím zadejte své jméno zde