Apple M1 čip pro Mac: střízlivý pohled uživatele

apple M1 procesor-apple silicon

V článku se dozvíte:

Poté, co jsme se na WWDC 2020 oficiálně dozvěděli o chystaném přechodu Maců na vlastní procesory, Apple před pár dny představil MacBook Air, MacBook Pro a Mac mini s novým čipem Apple M1. Došlo tak k dlouho očekávanému odklonu od procesorů od Intelu k vlastním ARM procesorům. Tedy, aby byla terminologie správně, nejedná se pouze o procesor, ale čip, který obsahuje několik součástí, zejména: 8jádrový procesor, 8jádrový grafický procesor a 16jádrový neural engine. Pojďme se podívat na podrobnosti.

Oficiální infografika o čipu Apple M1

Stručně o Apple M1

Dosud byly jednotlivé čipy rozmístěny na základní desce. Apple M1 je ale SoC (system on a chip), což je ve výkladu integrovaný obvod, který zahrnuje všechny součásti počítače na jednom místě (schéma níže). CPU, GPU, bazpečnostní čip T2 a dokonce i RAM jsou tak pohromadě. Mohli bychom vypsat konkrétní technické specifikace, ale proč neustále opisovat nic neříkající čísla, která si můžete prohlédnout na webu Apple.

K čemu je SoC dobrý?

 • Díky této centralizaci se zvýší efektivnost spolupráce jednotlivých součástí.
 • Usnadnění chlazení.

Jaká jsou negativa?

 • Není možné upgradovat RAM a vzhledem k tomu, že Apple aktuálně nabízí jen Apple M1 s 8 GB nebo 16 GB, tak pokud potřebujete více, nezbývá než zvolit variantu s čipem od Intelu.
 • Opět se snižuje možná opravitelnost, která ale byla mizerná i u variant s Intelem.
apple m1 schema cipu
Schéma čipu Apple M1

Co pro nás znamená nový čip Apple M1?

Jako první se podíváme jak ovlivní přechod na arm čipy Apple M1 běžného uživatele. Na události byly vedle nových zařízení prezentovány pouze výhody, které nabízí nový čip M1. Těmi podle prezentace jsou:

 • Efektivita – výkon procesoru vůči spotřebě energie.
 • Soulad hardware a software díky MacOS BigSur
 • Výkon

Co pro nás použití Apple M1 reálně znamená?

 • MacBooky vydrží déle na jedno nabití a Macy mini budou mít menší spotřebu.
 • Všechny počítače Mac s M1 budou mít o kus vyšší výkon než jejich předchůdci.
 • Ze začátku je rozumné očekávat problémy.
 • Pro plno aplikací bude ze začátku potřeba používat „převodník“ Roseta 2.
apple m1 vykon vs spotreba energie

Benchmarky a testy výkonu

První test výkonu je dostupný na Geekbench.com. Test za použití všech jader procesoru ukazuje, že nový MacBook Air s Apple M1 dosahuje vyššího skóre než MacBook Pro 2019 s Intel i9. V testu jednoho jádra pak zmiňovaný MacBook Air porazil všechny dostupné počítače Mac.

Vypadá to, že Apple při prezentaci skutečně nelhal a čip Apple M1 dělá z MacBooků a Maců mimořádně výkonné stroje. Zajímavější ale budou testy v reálném provozu, kterých se dočkáme již brzy, po zahájení prodeje.

Koupit nové MacBooky a Mac mini budete můžete na Alze a Smarty (Na Smarty je ještě dost kusů skladem, zatímco Alza u většiny hlásí vyprodáno). Když se prokliknete přes tyto odkazy a cokoliv na těchto eshopech nakoupíte, tak drobnou provizí podpoříte chod a rozvoj webu a přitom pro vás cena zůstává stejná.

Smarty nabídka Macbook pro s Apple M1

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Prosím zadejte svůj komentář
Prosím zadejte své jméno zde