Apple oznámil výsledky za 4Q 2023: zisk roste, tržby meziročně klesly

finanční výsledky apple 2023

Apple oznámil výsledky svých zisků za čtvrté fiskální čtvrtletí roku 2023, které odpovídají třetímu kalendářnímu čtvrtletí končícímu v září. Ačkoliv tempo růstu oproti předchozím rokům zpomalilo, Apple stále vykazuje silné tržby a zisky.

Finanční vrcholy

Pro 4. čtvrtletí roku 2023 Apple oznámil tržby ve výši 89,5 miliardy dolarů, což je mírný pokles oproti 90,1 miliardy dolarů ve 4. čtvrtletí roku 2022. Nicméně to stále reprezentuje robustní prodeje za pouhé jedno čtvrtletí. Čistý zisk dosáhl 23 miliard dolarů, což je nárůst o 11% oproti 20,7 miliardám dolarů ve stejném čtvrtletí předchozího roku.

Příjmy z iPhonu dosáhly rekordu

Hlavní produktová řada iPhone dosáhla nového rekordu v tržbách, což bylo pravděpodobně podpořeno nedávným uvedením série iPhone 15. To demonstruje stále silný zájem o nejnovější iPhony od Apple.

Růst segmentu služeb

Příjmy z segmentu služeb dosáhly historického maxima ve výši 20,1 miliardy dolarů, což je nárůst z 19,2 miliardy dolarů ve 4. čtvrtletí roku 2022. Tento segment zahrnuje předplatné služeb jako Apple Music a Apple TV+, což ukazuje na rostoucí význam služeb vedle prodeje iPhonů.

Zlepšené ziskové marže

Hrubá marže společnosti Apple dosáhla ve 4. čtvrtletí 45,2 %, což je výrazně více než 42,3 % ve 4. čtvrtletí roku 2022. To naznačuje, že Apple nachází způsoby, jak zlepšit ziskovost svých produktů a služeb.

Utišený celoroční růst

Pro celý fiskální rok 2023 Apple vykázal tržby ve výši 383,3 miliardy dolarů, což je pokles o 3% oproti fiskálnímu roku 2022. Obdobně čistý příjem (výsledek hospodaření po zdanění) poklesl o 3% na 97 miliard dolarů. To odráží širší ekonomické výzvy, které zatěžují růst Apple ve srovnání s předchozími obdobími.

Výhled na sváteční sezónu zůstává optimistický

Během svátečního čtvrtletí se bude Apple spoléhat hlavně na novou sérii iPhone 15 a aktualizované modely Apple Watch, iMac a Macbook Pro. Přestože růst zpomalil, Apple zůstává dobře postaven směrem do svého nejdůležitějšího prodejního čtvrtletí.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Prosím zadejte svůj komentář
Prosím zadejte své jméno zde