Dodavatelé společnosti Apple spěchají s odchodem z Číny, tvrdí výrobce sluchátek AirPods

Společnost GoerTek uvádí, že investuje 280 milionů dolarů do nového závodu ve Vietnamu, protože američtí odběratelé na ni (stejně jako na ostatní dodavatele) tlačí, aby opustili Čínu.

Koncem roku 2022 společnost GoerTek údajně přišla o zakázku na výrobu sluchátek AirPods Pro pro Apple. Podle agentury Bloomberg však stále vyrábí běžná sluchátka AirPods a její místopředseda tvrdí, že všichni zákazníci tlačí na to, aby se z Číny odstěhovali.

„Od minulého měsíce nás téměř každý den navštěvuje tolik lidí ze strany zákazníků,“ řekl Kazuyoshi Yoshinaga. „Kdy se můžete odstěhovat? (ptají se)“

Yoshinaga tvrdí, že tento tlak přichází od amerických technologických firem a je zaměřen na všechny dodavatele. „Řekl bych, že v současné době 90 % z nich uvažuje o stěhování“ řekl.

Říká, že kromě firem, včetně GoerTeku, které expandují ve Vietnamu, se klienti ptají na přesun provozů do Indie.

„Žádosti od našich klientů dostáváme téměř každý měsíc,“ řekl. „Máte nějaké plány na expanzi do Indie?“ ptá se.

„Pokud se rozhodnou vybudovat výrobní linky v Indii, možná o tom budeme muset vážně uvažovat,“ pokračoval. „V současné době se zaměřujeme na rozvoj našich výrobních zařízení ve Vietnamu.“

Tlak na odklon od využívání společností dodavatelského řetězce se sídlem v Číně vychází částečně z potřeby nebýt příliš závislý na jednom zdroji. Ten v posledním roce zesílil, protože nedávná extrémní opatření COVID v Číně a přetrvávající problémy s dodávkami energie vedly k uzavření továren.

Dále je tu také obchodní napětí mezi USA a Čínou.

Společnost Apple se možná nikdy nebude moci z Číny zcela stáhnout, ale podle Yoshinagy se dodavatelé připravují na odchod mnohem rychleji, než se očekávalo.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Prosím zadejte svůj komentář
Prosím zadejte své jméno zde