
Apple ve středu 28. října otevřel objednávky Macu Studio s čipem M5 Ultra a 512 GB jednotné paměti. V českém obchodě Applu stojí nejlevnější taková konfigurace 658 990 Kč. Příplatek za paměť proti základním 96 GB činí 465 000 Kč. Vysvětlujeme, proč tolik paměti chtějí hlavně lidé s lokálními AI modely, kdy se vyplatí a kdy dává větší smysl koupit dva stroje s 256 GB.
Co Apple 28. října spustil
Konfiguraci s 512 GB Apple slíbil už v srpnu, kdy představil Mac Studio s čipy M5 Max a M5 Ultra. Počítače se začaly prodávat 22. září, ale nejvyšší paměťová varianta v nabídce chyběla. Podle MacRumors dorazila přesně podle plánu na konci října. Verze s M5 Max zůstává nejvýš u 128 GB.
Podmínka je jedna: 512 GB jde objednat jen k plné verzi čipu M5 Ultra s 36jádrovým CPU a 80jádrovým GPU. Potvrzují to i technické údaje na českém webu Applu. Propustnost paměti tohoto čipu je 1,2 TB/s.
Kolik stojí v Česku
České ceny pocházejí přímo z konfigurátoru Macu Studio na apple.com/cz. Základní Mac Studio s M5 Ultra (30jádrové CPU, 64jádrové GPU, 96 GB paměti, 1 TB úložiště) stojí 154 990 Kč. Plná verze čipu přidá 39 000 Kč.
| Konfigurace M5 Ultra 36C CPU / 80C GPU | Cena v ČR |
|---|---|
| 96 GB paměti, 1 TB | 193 990 Kč |
| 256 GB paměti, 1 TB | 313 990 Kč |
| 512 GB paměti, 1 TB | 658 990 Kč |
| 512 GB paměti, 16 TB | 883 990 Kč |
Skok z 256 na 512 GB tedy v Česku stojí 345 000 Kč. Úložiště se u 512GB verze připlácí zvlášť: 2 TB za 15 000 Kč, 4 TB za 45 000 Kč, 8 TB za 105 000 Kč a 16 TB za 225 000 Kč. Při zdražování Maců 27. října Apple v Česku cenu Macu Studio neměnil, jak shrnuje náš přehled říjnových novinek. Termín doručení pro Česko Apple u této konfigurace zatím neuvádí.
Cena a dodání v USA
V USA vyjde nejlevnější 512GB konfigurace na 22 299 dolarů (658 990 Kč v Česku). Příplatek za paměť je 15 500 dolarů proti základním 96 GB, proti verzi s 256 GB pak 11 500 dolarů. S 16 TB úložiště se cena vyšplhá na 29 799 dolarů. Server AppleInsider připomíná, že v srpnu šlo za Mac Studio s M5 Ultra utratit nejvýš 18 299 dolarů. Odhady dodání se liší: AppleInsider píše, že první objednávky dorazí 3. prosince. Podle 9to5Mac dorazí stroj koncem listopadu až začátkem prosince. Obě data platí pro americký obchod.
Proč někdo potřebuje 512 GB paměti
Tolik paměti míří hlavně na velké jazykové modely spouštěné přímo na počítači. Aby model běžel na jednom Macu, musí se celý vejít do paměti, ke které má přístup grafický čip. Proč je na tom Mac díky jednotné paměti lépe než počítače s grafickými kartami, jsme rozebírali u Macu Studio jako lokálního AI serveru.
Nejkonkrétnější čísla zveřejnil sám Apple. Na webu Apple Machine Learning Research uvádí, že Mistral Medium 3.5 se 128 miliardami parametrů a Qwen 3.8 s 27 miliardami parametrů se pohodlně vejdou do jednoho Macu Studio s 512 GB. Apple je testoval v jejich původní přesnosti (Mistral ve formátu FP8, Qwen v BF16) a i s dlouhým kontextem 65 536 tokenů zabraly nejvýš 158 GB a 68 GB paměti. Apple to sám nepíše, z jeho čísel ale plyne, že v těchto formátech by se oba modely vešly i do verze s 256 GB. Při generování textu vyšlo Mistral Medium 3.5 na jednom stroji s M5 Ultra na 7,7 tokenu za sekundu, menší Qwen 3.8 na 19,7 tokenu za sekundu (kontext 8 192 tokenů).
Opačný extrém je model Muse Spark Open od Mety s 816 miliardami parametrů. Ve čtyřbitové kvantizaci NVFP4 zabírá podle Applu asi 493 GB. S pamětí na průběžné výpočty se do jednoho Macu nevejde ani s 512 GB. Podrobnosti o modelu přinesl náš článek o Muse Spark Open na Macích Studio.
Paměť 512 GB v jednom stroji tedy rozhoduje hlavně u modelů, které se nevejdou do 256 GB a zároveň nepřesáhnou kapacitu jednoho stroje. Apple k tomu dodává, že generování textu je u lokálních modelů omezené hlavně propustností paměti. V jeho testech generoval M5 Ultra tokeny 1,6krát rychleji než M3 Ultra a čas do prvního tokenu zkrátil až 4,6krát. Špičkový příkon jednoho Macu Studio s M5 Ultra udává Apple kolem 300 W.
Jeden stroj s 512 GB proti dvěma s 256 GB
V USA vycházejí dva Macy Studio se stejným čipem a 256 GB levněji než jeden s 512 GB. Server Cult of Mac spočítal dvojici na 21 598 dolarů, tedy o 701 dolarů méně. Kupující přitom dostane dva čipy M5 Ultra. Podle Macworldu k tomu přibude dvojnásobné úložiště.
V Česku platí totéž. Dva stroje s plnou verzí M5 Ultra a 256 GB stojí podle cen obchodu Applu 627 980 Kč, o 31 010 Kč méně než jeden s 512 GB. Háček je v tom, že dva propojené Macy se nechovají jako jeden počítač s 512 GB. Cult of Mac upozorňuje, že spojení přes Thunderbolt 5 s technologií RDMA a framework MLX vyžaduje nastavení. Model se mezi stroje musí rozdělit, což zvládá jen software, který to podporuje, třeba právě MLX.
U největších modelů je volba jiná. Pro Muse Spark Open uvádí Meta ve své dokumentaci k hardwaru dvě možné sestavy s celkem 1 TB paměti. První tvoří dva Macy Studio s 512 GB, druhou čtyři Macy s 256 GB. Podle českých cen přijdou dva stroje s 512 GB na 1 317 980 Kč, čtyři nejlevnější stroje s M5 Ultra a 256 GB na 1 099 960 Kč. Čtyřstrojová sestava ale potřebuje přímé propojení mezi každou dvojicí Maců. Na čtyřech Macích Studio s M5 Ultra naměřil Apple při kontextu 8 192 tokenů nejvyšší rychlost, 36,7 tokenu za sekundu. Dva Macy zvládly 15,7 tokenu za sekundu při rozdělení modelu po vrstvách (pipeline) a 25 tokenů za sekundu při tenzorovém rozdělení.
Pro koho to dává smysl a pro koho ne
Mac Studio s 512 GB dává smysl vývojářům, výzkumníkům a firmám, které potřebují velký model držet na vlastním hardwaru, třeba kvůli citlivým datům. Cult of Mac počítá hlavně s vývojem velkých lokálních modelů a strojovým učením. Vyplatí se tam, kde je jeden kompaktní stroj s jedním velkým paměťovým prostorem důležitější než cena.
Pro běžné použití lokální AI je to zbytečně drahé. Pro plně lokální režim agenta Perplexity Computer firma doporučuje 36 GB paměti, jak jsme psali u plně lokálního režimu Perplexity. Takové paměti má Mac Studio s M5 Max už v základu za 69 990 Kč. Kdo chce jen pracovat s chatboty, vyjde levněji s předplatným cloudových služeb. Jejich ceny shrnuje přehled AI aplikací pro iPhone a Mac.
Paměti navíc nejspíš zůstanou drahé ještě dlouho: výrobce SK Hynix podle AppleInsideru čeká, že poptávka po paměti bude kvůli výstavbě AI datacenter převyšovat nabídku až do roku 2030.
Co to znamená pro Česko
Konfiguraci s 512 GB jde vybrat a objednat v českém online obchodě Applu. Kamenný Apple Store v Česku není. Kdy Apple 512GB stroje do Česka doručí, zatím neuvedl.
Lokální modely spouštěné přes MLX nezávisí na tom, kde Apple zpřístupnil své AI funkce. Apple Intelligence češtinu nepodporuje a Siri AI na Macu mluví jen anglicky, jak shrnuje přehled Siri AI pro Česko. Jestli otevřený model umí česky, záleží na konkrétním modelu, ne na Macu.
Nejčastější otázky o Macu Studio s 512 GB
Kolik stojí Mac Studio s 512 GB v Česku?
Nejlevnější konfigurace s čipem M5 Ultra (36jádrové CPU, 80jádrové GPU), 512 GB paměti a 1 TB úložiště stojí v obchodě apple.com/cz 658 990 Kč. S úložištěm 16 TB vyjde na 883 990 Kč.
Jde 512 GB objednat k levnější verzi M5 Ultra nebo k M5 Max?
Nejde. Paměť 512 GB Apple nabízí jen k M5 Ultra s 36jádrovým CPU a 80jádrovým GPU. Mac Studio s M5 Max má nejvýš 128 GB.
Vejde se do 512 GB model Muse Spark Open?
Podle Applu ne. Ve čtyřbitové verzi zabírá asi 493 GB a s pamětí na výpočty se do jednoho stroje nevejde. Meta proto uvádí dva Macy Studio s 512 GB nebo čtyři s 256 GB.
Kdy Mac Studio s 512 GB dorazí?
V USA podle AppleInsideru první objednávky dorazí 3. prosince, podle 9to5Mac koncem listopadu až začátkem prosince. Termín pro Česko Apple zatím neuvedl.
Závěr
Mac Studio s 512 GB stojí v Česku nejméně 658 990 Kč. Pro lokální AI je to výjimečný stroj, jenže z čísel Applu plyne, že dva ze tří testovaných modelů by se vešly i do verze s 256 GB. Největší modely jako Muse Spark Open se zase nevejdou ani do 512 GB. Dva levnější stroje s 256 GB vyjdou v Česku o 31 010 Kč levněji, vyžadují ale propojení a podporovaný software. Přehled všech konfigurací průběžně doplňujeme na stránce Mac Studio.












