Na začátku každého podcastu je nápad. Ať už se chystáte podcastovat o vašem oblíbeném tématu nebo v rámci firemní komunikace, tak je potřeba myslet i na vhodnou výbavu. Na začátku může stačit jen mobil nebo počítač a základní mikrofon. Kvalita zvuku nebude ideální, ale postačí to pro vyzkoušení podcastové tvorby. Pokud to už ale s podcastem myslíte vážně, tak se vyplatí zainvestovat do kvality zvuku. V článku vám ukážeme, jak si jednoduše vybudovat vlastní podcastové studio.
Základní vybavení pro podcasting
Základem jsou samozřejmě prostory. Můžete jít cestou pronájmu vybaveného studia, pronajmout si menší místnost nebo nahrávat podcasty u vás doma. Jakmile budete mít prostory vyřešeny, tak přichází na řadu vybavení.
Počítač
Počítač (případně jiné chytré zařízení) je základním prvkem při nahrávání podcastu, protože ho použijete k nahrávání a úpravě. Mezi počítači si můžete vybrat mezi Macem nebo PC, podle vašich preferencí. Pokud kupujete nový počítač pro podcasting, ujistěte se, že má dostatek paměti RAM, výkonný procesor a množství portů. Z našeho pohledu vidíme jako ideální stroj pro tyto potřeby MacBook Air M1 nebo novější. Budete u něj mít jistotu, že splní nároky a vydrží vám roky.
Mikrofon
Výběr mikrofonu je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí. Existují dva hlavní typy mikrofonů: USB a XLR. USB mikrofony jsou vhodné pro úplné začátečníky a připojují se přímo k počítači. XLR mikrofony se používají v profesionálních sestavách a vyžadují mixážní pult (případně jiné zvukové rozhraní) se zvukovou kartou. Dále existuje volba mezi dynamickými a kondenzátorovými mikrofony. Dynamické mikrofony jsou méně citlivé na okolní hluk, zatímco kondenzátorové mikrofony nabízejí jasnější zvuk, ale vyžadují tiché prostředí.
Stojan na mikrofon
Stojan na mikrofon nebo montážní rameno udržuje mikrofon stabilní a ve správné výšce pro nahrávání. Snižuje také riziko náhodného hluku způsobeného dotykem mikrofonu.
Sluchátka pro podcasting
Sluchátka jsou nezbytná pro hlídání kvality zvuku během nahrávání. Na začátek za ně nemusíte tolik utrácet a postačí jakákoliv kvalitnější sluchátka. Pokud však chcete povýšit úroveň svého podcastu, hodí se sáhnout po studiových náhlavních sluchátkách. Doporučujeme sáhnout po ověřených značkách, jako jsou KRK nebo RØDE.
Mixážní pult
Mixážní pult se zvukovou kartou může zlepšit kvalitu zvuku a nabídnout vícekanálové nahrávání. Je také nezbytný pro mikrofony s XLR výstupem. Klíčovými prvky jsou počet kanálů a možnost výstupu pro sluchátka. Populárním mixážním pultem se zvukovým rozhraním je například RØDECaster Duo.
Na co dát pozor?
Při nákupu vybavení dávejte pozor na vzájemnou kompatibilitu. Zároveň nezapomeňte zainvestovat i do kvalitní kabeláže, bez které se neobejdete. To platí obzvlášť pokud se rozhodnete pro mikrofon s XLR výstupem. U kabeláže si předem promyslete finální podobu svého podcastového studia, abyste zvolili vhodnou délku kabelu.
Jak si to zjednodušit?
Nechcete trávit dlouhé hodiny porovnáváním, výběrem a nákupem jednotlivých prvků své výbavy? Můžete zvolit některý z podcastových setů, které sestavili profesionálové. Nejen že budete mít zajištěnou kompatibilitu, ale také ušetříte oproti nákupu samostatně. Doporučit můžeme například podcastový set RØDE pro jednoho za 22 190 Kč na shop.disk.cz.
Závěrem
Vybudování vlastního studia pro nahrávání podcastu může působit složitě a náročně. Existuje však řešení, jak si to zjednodušit ve formě podcastových setů. Ať už s podcastem začínáte nebo se chcete posunout na vyšší úroveň, tak určitě využijete vybavení pro podcastová studia od profesionálů z DISK Multimedia, s.r.o.