Reset NVRAM a PRAM na Macu

Reset NVRAM a PRAM se hodí, když váš Mac začne mít podivné problémy, které nejsou způsobeny fyzickým poškozením. Hodí se vyzkoušet i když se vám významně sníží výdrž baterie. Reset NVRAM a PRAM nemůže poškodit vaše zařízení, takže se vyplatí provést, ještě než donesete zařízení do servisu, nebo než se sami pustíte například do výměny baterie.

Co je NVRAM a PRAM?

NVRAM je malá paměť ve vašem Macu, která ukládá důležité informace a nastavení, ke kterým lze přistupovat velmi rychle a jsou z pravidla využívána systémem před spušťěním operačního systému. Uložená nastavení zahrnují časové pásmo, hlasitost reproduktorů, vybraný spouštěcí disk, rozlišení obrazovky a také podrobnosti o nedávné chybě procesoru.

NVRAM i PRAM slouží ke stejnému účelu a rozdíl je jen ten, že PRAM byla u starších modelů, zatímco NVRAM je u modernějších Maců a Macbooků.

Pokud se údaje uložené v NVRAM/PRAM nějakým způsobem poškodí, může se stát, že se pak váš Mac chová podivně. Řešení je v takovém případě snadné, stačí paměť resetovat a chyba se tím odstraní.

Jak resetovat NVRAM?

  1. Vypněte Mac.
  2. Zapněte Mac a okamžitě stiskněte a podržte klávesy Command + Option + P + R.
  3. Držte tyto klávesy přibližně 20 sekund. Pokud máte starší Mac, držte je do zaznění druhého spouštěcího tónu.

Po resetu NVRAM bude na některých modelech potřeba opět zvolit časové pásmo a rozlišení obrazovky.

ZANECHAT KOMENTÁŘ

Prosím zadejte svůj komentář
Prosím zadejte své jméno zde